Skip to content
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

  • Acasa
  • Cookies
  • Servicii
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

2022 – Anul barbariei ruse!

Webpress, 31 decembrie 20224 ianuarie 2023

Sfidarea rusă de acum este o sfidare imperială. Dincolo de Ucraina şi de tragedia ei se desenează planul mai larg al ambiţiei ce priveşte spre epoca sovietică ca spre un îndreptar.

2022 a fost un an al războiului şi al barbariei, cel în care sfidarea Rusiei a atins punctul culminant al agresiunii făţişe.  De la finele lui februarie, Ucraina a fost supusă unui asalt  a cărui menire nu mai putea fi ignorată de nimeni: lichidarea statalităţii sale şi nimicirea unei întregi naţiuni.

De la războiul-fulger al  primelor zile la orgia sângeroasă a atacurilor cu rachete, Federaţia Rusă şi Vladimir Putin au  ales crimele împotriva  umanităţii, genocidul şi crimele de război ca instrumentele destinate să reafirme grandoarea imperială.

Căci sfidarea rusă de acum este o sfidare imperială. Dincolo de Ucraina şi de tragedia ei se  desenează planul mai larg al ambiţiei ce priveşte spre epoca sovietică ca spre un îndreptar. Integritatea  moştenirii pe care Rusia o priveşte drept sacră este reafirmată, acum.  Rusia   revine la drumul ei imperial, niciodată abandonat.  Armele de distrugere în masă sunt întruchiparea ultimă a politicii sale.

Câmpul de luptă care acoperă Ucraina, cu  teribila sa devastare,  evocă Europei centrale şi de est  memoria de sânge  şi de opresiune a erei sovietice.  Prezentul Ucrainei poate fi viitorul acestei părţi de Europă,  o dată ce valul imperial rus s-ar revărsa către noi.

Cedată şi  negociată ca un teritoriu de compensare, Europa centrală şi de est îşi poate păstra libertatea ei doar prin înfrângerea Rusiei.  Cei care sugerează calea  negocierilor nu fac decât să recompenseze instinctul pirateresc al unei Rusii ce ignoră legea internaţională şi propriile sale datorii ca stat. Barbaria rusă este o ameninţare mortală  pentru naţiunile noastre.

Tragedia din Ucraina  este inseparabilă de lecţia patriotismului:  sacrificiul în apărarea propriei naţiuni nu este un moft desuet, o relicvă , un anacronism, ci singura cale de a te  opune distrugerii şi crimei. Pentru Ucraina, acest război este alternativa la exterminarea unei naţiuni. Iată un adevăr elementar.   Atacurile de acum duc mai departe un efort secular al statului rus de a elimina acest  popor , reducându-l la poziţia de  vasal inofensiv,  în formele  protectoratului  colonial.

 Cât despre Rusia, ea trăieşte,  ca şi în vremurile lui Stalin,  un timp al  tiraniei. Sancţiunile, izolarea şi  înfrângerile nu au produs prăbuşirea regimului Putin. Dictatura sa , întărită prin complicitatea naţiunii anesteziate de propagandă,  se hrăneşte din resentiment şi elan expansionist.  Poporul  rus  este  prizonierul   sistemului  putinist. Desprinderea de acest  prezent  totalitar este o  provocare pe care doar ruşii o pot înfrunta.  Între complicitatea abjectă şi  demnitate, alegerea este a lor.

Anul 2023 va  fi un alt an al războiului.  De acest război depinde nu doar supravieţuirea unui regim, cel putinist, dar şi continuitatea  visului imperial.  Eliberarea Ucrainei ar însemna sfârşitul  Rusiei ca putere prădătoare şi colonială.  Reculul strategic ar putea fi ocazia unei regândiri a  temeliilor statului însuşi. Ferocitatea războiului de agresiune este  imaginea totalitarismului  ce nu are altă raţiune de a fi decât perpetuarea barbariei : destinul lui Putin şi al imperiului său  se confundă cu invazia de acum. 

Comunicate noi Educatie / Cultura Monden / Lifestyle Politica Stiri

Navigare în articole

Previous post
Next post

Related Posts

Cum și-a propus Ucraina să-și protejeze elevii de atacurile rușilor. Modelul școlilor din stațiile de metrou din orașul Harkov

29 decembrie 2024

Ucraina intenționează să construiască peste 150 de unități de învățământ subterane până în septembrie 2025, conform declarației făcute de Nadiia Kuzmichova, ministrul adjunct al Educației, într-o ședință de informare din 27 decembrie, potrivit Kyiv Independent.

Read More

Conferința „Cele mai bune practici anticorupție din S.U.A. – educație și prevenire”

12 ianuarie 202231 martie 2022

Discuțiile au fost concentrate pe importanța educației și prevenirii, plecând de la modelele de succes de peste ocean, oferite de către Biroul Federal de Investigații – FBI pentru România și Moldova, din cadrul Ambasadei SUA la București. „În numele Guvernului SUA, felicit Camera de Comerț și Industrie a României pentru organizarea…

Read More

Muzeu dedicat caricaturilor pentru presă, în 2027 la Paris

12 ianuarie 2025

Maison du dessin de presse, muzeu dedicat caricaturilor pentru presă, urmează să fie inaugurat în 2027 la Paris și este posibil să includă controversatele desene cu profetul Mahomed realizate de publicația satirică franceză de stânga…

Read More
Echipamente Sportive Artimex
Echipamente Sportive Artimex

Categorii știri

  • Administratie publica (1.461)
  • Afaceri / Comert (2.148)
  • Arhitectura / Design (174)
  • Arta / Divertisment (350)
  • Auto / Moto (1.861)
  • Banci / Asigurari (14.085)
  • Comunicate noi (137.847)
  • Comunicate top (34)
  • Educatie / Cultura (391)
  • Finante / Contabilitate (6.300)
  • Horoscop 2023 (1.209)
  • Industrie / Tehnologie (391)
  • Institutii publice (3.904)
  • Internet (314)
  • IT / Comunicatii (245)
  • Logistica / Transport (1.812)
  • Magazine online (111)
  • Media / Publicitate (344)
  • Monden / Lifestyle (3.502)
  • Politica (7.054)
  • Resurse umane (218)
  • Sanatate (454)
  • Sport (530)
  • Stiinta / Cercetare (767)
  • Stiri (169.829)
  • Turism (88)

Site-uri utile

  • Coloring pages
  • Digital wallet
  • Horoscop zilnic
  • Implant dentar Bucuresti
  • Retete de slabire
  • Stiri pe surse
  • Taxi Heathrow

Știri zilnice online din surse sigure

Fiți la curent cu ultimele știri zilnice pe scurt. Alegeți o sursă de informare corectă și sigură. Comunicate.info, organizație neguvernamentală independentă, neafiliată politic și apolitică.

Comunicatele de presă, sursele de știri, informațiile economice și social-politice sunt preluate zilnic din presa scrisă din România și sunt publicate ca știri de ultimă oră, știri zilnice, știri pe scurt, cu caracter și în scop informativ pentru toți cititorii noștrii.
©2025 ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ | WordPress Theme by SuperbThemes