Skip to content
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

  • Acasa
  • Cookies
  • Servicii
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

Cât costă o locuință de 7 metri pătrați și care sunt avantajele unei căsuțe mobile

Webpress, 26 iunie 202326 iunie 2023

Putem trăi fericiți într-o locuință de 30 de metri pătrați, amplasată pe o pajiște sau într-o pădure, și independentă energetic, spun cei care construiesc și promovează aceste căsuțe.

Așa numitele „tiny houses”, sunt foarte căutate, căci oamenii prețuiesc tot mai mult natura și simplitatea. Pentru ele, la Râșnov, a avut loc și primul festival de căsuțe mobile din Europa Centrala și de Est.

Casele mici, prefabricate, pot fi transportate pe o platformă și se montează rapid. Pot fi independente energetic și costă cât o mașină.

Vizitator: „Chiar ne gândeam să ne luăm una, pentru început pentru vacanță și după pentru închiriere, de ce nu.”

Căsuțele expuse au și un design aparte, iar aici intervine creativitatea fiecărui producător. O fațadă-oglindă pare că se contopește cu toate elementele din jur. Dar cum se vede dinăuntru? În interior sunt geamuri mari de unde poţi admira priveliștea.

Acest model de casă are 22 de metri pătrați utili, un living cu bucătărie și pat și o baie. Poate fi livrată în două luni.

Ovidiu Costan, producător construcții din lemn: „Este 40 de mii de euro fără TVA, preț în curtea fabricii. Mai intervin costuri de transport și de amplasare, mai trebuie contat în jur de 2.000 – 2.500 euro.”

Iată și o căsuță de 7 metri pătrați, cât să încapă un pat. Costă 6.900 de euro și poate fi amplasată într-un camping, cu grup sanitar separat.

Dacă vă doriți mai mult spațiu și confort, există variante. Această construcție de 36 de metri pătrați are două dormitoare, o baie și living cu bucătărie și este și cea mai scumpă: 57 de mii euro.

Catherine Dussenne, co-fondator fabrică de case modulare: „De la festival, pleacă în Austria la un client final și va fi amplasată pe acoperișul altei case.”

Piața globală a locuințelor modulare este estimată la 5 miliarde de euro anual. De cele mai multe ori, astfel de căsuțe, care pot fi așezate pe o platformă, nu au nevoie de autorizație de construcție, ci doar de un aviz de amplasare de la primărie.

Tudor și Andra Maxim, organizatori festival și producători: „Majoritatea construcțiilor, cel putin cele mobile, au variante de dotare off grid cu panouri solare adică poti fi complet independent. Toaletă uscată inclusiv cu care poti să plantezi rosii și să ai o permacultură.”

Albert Dussene, proprietar fabrică de case modulare: „Toaleta funcționează pe o pedală, pe o bandă circulară care ia diversele reziduuri și le bagă în saci. Se face o formă de îngrășământ natural pentru câmpuri.”

Liviu Manea, producător case mobile: „Ce vindem noi e un concept de lux. Dar nu luxul cu care suntem obișnuiți, de opulență, ci un concept despre liniște, confort utilitate și sustenabilitate.”

Peste 9.000 de vizitatori au trecut porțile festivalului și pentru că interesul a fost mare organizatorii au decis să îl prelungească și weekendul viitor.

Afaceri / Comert Arhitectura / Design Arta / Divertisment Comunicate noi Finante / Contabilitate Industrie / Tehnologie Monden / Lifestyle Stiri

Navigare în articole

Previous post
Next post

Related Posts

Alegeri în trei țări din Europa, în această duminică – Cetățenii, chemați la urne

2 aprilie 2023

În Finlanda, premierul Sanna Marin, în vârstă de 37 de ani, ar putea fi detronat de dreapta sau chiar naţionaliştii anti-imigraţie. O bătălie foarte strânsă în trei în care se înfruntă cu liderul social-democraţilor, numărul unu al Coaliţiei Naţionale Petteri Orpo, şi cu liderul partidului de extremă dreapta, Riikka Purra,…

Read More

Zelenski respinge, din nou, ideea organizării de alegeri prezidențiale în Ucraina, invocându-l pe Putin

3 ianuarie 2025

Ucraina nu va organiza alegeri atât timp cât va fi în vigoare legea marțială, chiar dacă Rusia propune acest lucru ca una dintre condițiile prealabile pentru începerea negocierilor de pace, a declarat președintele Volodimir Zelenski,…

Read More

Doi bărbați mascați, care au intrat în casă peste două femei și le-au bătut, sunt căutați de poliție. Ce căutau agresorii

16 octombrie 2024

Experiență de coșmar pentru două femei din localitatea Cintei, județul Arad. În plină zi, doi bărbați mascați, care căutau un seif cu bani, au intrat peste ele în casă și le-au bătut. Victimele cred că suspecții ar fi acționat la pont. După atac, indivizii s-au făcut nevăzuți și, acum, sunt…

Read More
Echipamente Sportive Artimex
Echipamente Sportive Artimex

Categorii știri

  • Administratie publica (1.461)
  • Afaceri / Comert (2.148)
  • Arhitectura / Design (174)
  • Arta / Divertisment (350)
  • Auto / Moto (1.861)
  • Banci / Asigurari (14.085)
  • Comunicate noi (137.847)
  • Comunicate top (34)
  • Educatie / Cultura (391)
  • Finante / Contabilitate (6.300)
  • Horoscop 2023 (1.209)
  • Industrie / Tehnologie (391)
  • Institutii publice (3.904)
  • Internet (314)
  • IT / Comunicatii (245)
  • Logistica / Transport (1.812)
  • Magazine online (111)
  • Media / Publicitate (344)
  • Monden / Lifestyle (3.502)
  • Politica (7.054)
  • Resurse umane (218)
  • Sanatate (454)
  • Sport (530)
  • Stiinta / Cercetare (767)
  • Stiri (169.829)
  • Turism (88)

Site-uri utile

  • Coloring pages
  • Digital wallet
  • Horoscop zilnic
  • Implant dentar Bucuresti
  • Retete de slabire
  • Stiri pe surse
  • Taxi Heathrow

Știri zilnice online din surse sigure

Fiți la curent cu ultimele știri zilnice pe scurt. Alegeți o sursă de informare corectă și sigură. Comunicate.info, organizație neguvernamentală independentă, neafiliată politic și apolitică.

Comunicatele de presă, sursele de știri, informațiile economice și social-politice sunt preluate zilnic din presa scrisă din România și sunt publicate ca știri de ultimă oră, știri zilnice, știri pe scurt, cu caracter și în scop informativ pentru toți cititorii noștrii.
©2025 ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ | WordPress Theme by SuperbThemes