Skip to content
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

  • Acasa
  • Cookies
  • Servicii
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

Crima din Sibiu. Motivarea instanței în cazul lui Adrian Kreiner – Filmul anchetatorilor

, 11 ianuarie 2024

În încheierea penală întocmită de către CA Alba Iulia, privind respingerea contestaţiei depuse de către suspectul Ghiţă Laurenţiu împotriva hotărârii Tribunalului Sibiu prin care s-a dispus arestarea preventivă, este prezentată „starea de fapt” reţinută de procuror în faţa instanţei sibiene, din care reiese că primii doi suspecţi au pătruns în curtea imobilului în 6 noiembrie 2023 la ora 02:22, la ora 03:00 părăsind toţi trei locuinţa şi curtea, victima fiind descoperită de poliţişti la ora 03:04.

„În urma vizionării imaginilor surprinse de camerele de supraveghere montate în exteriorul imobilului, s-a constatat faptul că doi dintre cei trei autori pătrund în curtea imobilului la ora 02:22, prin forţarea unei structuri metalice din zidul ce împrejmuieşte imobilul, iar unul dintre autori produce un scurtcircuit la unul dintre felinarele amplasate în interiorul curţii, determinând stingerea acestora la ora 02:26. În continuare, cei doi autori reuşesc să deschidă un geam termopan de la garaj (garajul fiind integrat în casă) şi reuşesc să pătrundă în interiorul acestuia la ora 02:36, cu menţiunea că din garaj se poate pătrunde direct în living, prin intermediul unei uşi care era descuiată. La ora 02:46 pătrunde în curte prin acelaşi loc şi al treilea autor care, după pătrundere, repune la locul ei structura metalică din zid pentru a nu fi observată pătrunderea. Ulterior, acesta intră în garaj”, se arată în document.

La ora 02:58, unul dintre autori iese afară din imobil, merge pentru câteva secunde la colţul din faţă al casei, după care intră înapoi în vilă. Un minut mai târziu, la ora 02:59, acelaşi autor iese din nou din locuinţă şi escaladează zidul din spate ce împrejmuieşte imobilul, chiar în dreptul camerei de supraveghere care îi surprinde parţial faţa (zona ochilor şi a nasului).

După aproximativ 40 de secunde, acesta sare înapoi în curte şi intră în imobil, după care „imediat se poate observa cum toţi cei trei autori părăsesc locuinţa şi curtea victimei, la ora 03:00, prin acelaşi loc prin care au şi intrat”.

Potrivit celor prezentate de procuror în faţa Tribunalului Sibiu, când a fost admisă propunerea de arestare a celor trei inculpaţi, a rezultat că în noaptea de 5 spre 6 noiembrie, persoane necunoscute au pătruns prin efracţie în curtea imobilului şi ulterior în interiorul casei unde se afla omul de afaceri, împreună cu fiica sa şi partenera sa.

„Asupra persoanei vătămate, care se afla la parterul locuinţei, au fost exercitate multiple acte de violenţă la nivelul capului, trunchiului, precum şi membrelor, după care a fost legată cu mâinile la spate şi posibil sufocată cu un covor, persoana vătămată fiind descoperită de organele de poliţie la ora 03:04 în stare de inconştienţă cu pulsul foarte scăzut, fiind necesară efectuarea manevrelor de resuscitare care au fost începute de către organele de poliţie şi continuate de către echipajul medical”, se arată în document.

Alarmată de zgomotul produs la parter, fiica omului de afaceri, care se afla într-un dormitor la etajul 1, l-a observat la parterul locuinţei pe unul dintre autori, care avea o cagulă pe cap, totodată fiind observată şi ea de către atacator. Tânăra s-a întors în dormitor, a încuiat uşa, s-a înarmat cu un briceag şi s-a ascuns în dressing, de unde a sunat la 112.

Doi dintre cei trei autori au rupt uşa dormitorului, după care au pătruns în dressing, tânăra fiind lovită şi ameninţată cu o armă, pentru a spune unde sunt banii. După ce le-a dat atacatorilor banii pe care îi avea în portofel, 40 de euro şi aproximativ 100 de lei, a fost ameninţată din nou cu pistolul de către unul din atacatori, care l-a încărcat şi i l-a pus la cap, întrebând-o de mai multe ori unde sunt banii.

În acest timp, celălalt atacator, observând în interiorul dressingului mai multe ceasuri de valoare care se aflau la vedere, le-a luat şi le-a introdus într-o geantă, scotocind şi prin sertarele din dormitor. Înainte de a pleca la parter, atacatorul înarmat i-a spus tinerei că îl va omorî pe tatăl său, reiese din documentul citat.

Urmare a leziunilor traumatice suferite, omul de afaceri a decedat în spital o zi mai târziu.

Din cercetările efectuate în cauză s-a concluzionat că autorii au supravegheat anterior locuinţa victimei din interiorul unei case nelocuite situată în apropiere.

Potrivit unui alt suspect arestat în cauză, au fost sustrase 16 ceasuri, cel mai scump de 120.000 de euro, îngropate temporar după comiterea jafului.

Doi dintre bărbaţii care l-au bătut şi ucis pe omul de afaceri au fost prinşi în Marea Britanie, unul în Scoţia – Ghiţă Laurenţiu, altul în Irlanda de Nord – Marian Cristian Minae. Adus în ţară, Ghiţă Laurenţiu se află în arest preventiv pentru 30 de zile.

În ceea ce-l priveşte pe Minae, contestaţia depusă de către acesta împotriva deciziei de arestare preventivă emise de Tribunalul Sibiu se va judeca în 25 ianuarie la CA Alba Iulia.

Cel de-al treilea suspect, Cosmin Costinel Zuleam, nu a fost găsit.

Tribunalul Sibiu a emis în 19 noiembrie 2023 mandate de arestare preventivă, precum şi mandate internaţionale de arestare, în lipsă, pe numele celor trei suspecţi, acuzaţi de săvârşirea infracţiunilor de omor calificat şi tâlhărie calificată.

Un complice al acestora din judeţul Timiş, Ilie Sitariu, a fost prins şi arestat preventiv. 

Comunicate noi Stiri

Navigare în articole

Previous post
Next post

Related Posts

Un dictator ar putea ajunge la Casa Albă. Ce se întâmplă în Statele Unite la un an după atacul asupra Capitoliului

3 ianuarie 2022

Pe 6 ianuarie 2022 se împlinește un an de atacul asupra clădirii Congresului american, iar un recent sondaj de opinie realizat de Washington Post și Universitatea statului Maryland a dat la iveală că unul din trei americani susține că violențe împotriva statului pot fi justificate.

Read More

Surpriza din finala Cupei Italiei. E pentru prima dată după 51 de ani

25 aprilie 2025

Bologna s-a calificat în finala Cupei Italiei la fotbal, în care o va înfrunta pe AC Milan, după ce a învins-o pe Empoli cu scorul de 2-1, joi seara, pe teren propriu, în manșa secundă a semifinalelor.

Read More

Amendă uriașă primită de un bărbat surprins de poliție când forța un șofer să accelereze pe A2. ”Acest tip de bullying în trafic încă persistă” VIDEO

10 octombrie 2023

Un bărbat de 49 de ani din Călăraşi a fost surprins de poliţişti în timp ce forţa un şofer să accelereze pe Autostrada Soarelui pentru a-i permite să înainteze. Bărbatul a fost amendat cu peste 3.400 de lei şi i s-a suspendat permisul pentru 120 de zile.

Read More
Echipamente Sportive Artimex
Echipamente Sportive Artimex

Categorii știri

  • Administratie publica (1.461)
  • Afaceri / Comert (2.148)
  • Arhitectura / Design (174)
  • Arta / Divertisment (350)
  • Auto / Moto (1.861)
  • Banci / Asigurari (14.085)
  • Comunicate noi (137.847)
  • Comunicate top (34)
  • Educatie / Cultura (391)
  • Finante / Contabilitate (6.300)
  • Horoscop 2023 (1.209)
  • Industrie / Tehnologie (391)
  • Institutii publice (3.904)
  • Internet (314)
  • IT / Comunicatii (245)
  • Logistica / Transport (1.812)
  • Magazine online (111)
  • Media / Publicitate (344)
  • Monden / Lifestyle (3.502)
  • Politica (7.054)
  • Resurse umane (218)
  • Sanatate (454)
  • Sport (530)
  • Stiinta / Cercetare (767)
  • Stiri (169.829)
  • Turism (88)

Site-uri utile

  • Coloring pages
  • Digital wallet
  • Horoscop zilnic
  • Implant dentar Bucuresti
  • Retete de slabire
  • Stiri pe surse
  • Taxi Heathrow

Știri zilnice online din surse sigure

Fiți la curent cu ultimele știri zilnice pe scurt. Alegeți o sursă de informare corectă și sigură. Comunicate.info, organizație neguvernamentală independentă, neafiliată politic și apolitică.

Comunicatele de presă, sursele de știri, informațiile economice și social-politice sunt preluate zilnic din presa scrisă din România și sunt publicate ca știri de ultimă oră, știri zilnice, știri pe scurt, cu caracter și în scop informativ pentru toți cititorii noștrii.
©2025 ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ | WordPress Theme by SuperbThemes