Skip to content
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

  • Acasa
  • Cookies
  • Servicii
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

Suprataxarea marilor companii, noul măr al discordiei din coaliție – Cât de afectați vor fi românii, în 2022, de taxa de solidaritate

Webpress, 8 decembrie 202131 martie 2022

Noile taxe pe care PSD și UDMR vor să le introducă pentru marile companii aprind scântei în coaliția de guvernare. Cele două partide vor astfel să colecteze bani la buget, prin taxa de solidaritate. Aceasta ar urma să fie aplicată societăților care au venituri de peste o sută de milioane de euro și presupune ca firmele să dea 1% din cifra de afaceri către stat.

Ideea care ar urma să afecteze peste 300 de companii aparține UDMR-iștilor care, prin liderul lor, Kelemen Hunor, au oferit o justificare a acesteia imediat după ședința de coaliție.

„Este o posibilitate de a aduna niște bani la bugetul de stat, după calculele noastre între 1,4-1,6 miliarde de euro pe an și de acolo se pot finanța multe lucruri. Noi am propus această alternativă, că, de unde să iei bani? Și dacă nu, trebuie să iei împrumut”, a declarat Kelemen Hunor.

Social-democrații susțin propunerea UDMR, în timp ce liberalii se opun introducerii unei astfel de măsuri, motivați de faptul că au promis constant că nu vor să impună noi taxe și impozite.

Posibilitatea impunerii unei taxe de solidaritate a fost primită cu reticență de către reprezentanții marilor companii. Atât Camera de Comerț Americană din România cât și Consiliul Investitorilor Străini le cer guvernanților să renunțe la această idee petru că o astfel de măsură ar descuraja investițiile și extinderea companiilor în țara noastră. Reprezentanții companiilor mai spun că o astfel de taxă ar reprezenta o penalizare chiar pentru firmele care se conformează fiscal și care au reușit să supraviețuiască în condiții pandemice.

Liderul UDMR, Kelemen Hunor, spune că pe termen lung se pot găsi modalități prin care firmele să fie ajutate. Acum, însă, o astfel de taxă este necesară.

UDMR CREDE CĂ TAXA DE SOLIDARITATE ESTE NECESARĂ

„Sunt perioade când trebuie să fii solidar cu acei cetăţeni şi cu acea societate unde faci profit şi pe seama căreia faci profit. Sună urât, nu sună prietenos, dar trecem printr-o perioadă grea, nimeni nu vrea să alunge investitorii, nimeni nu vrea să facă rău nimănui”, a declarat Kelemen Hunor

Potrivit Euromedia, printre companiile care ar fi afectate de suprataxă se află mari companii românești cu tradiție, precum Automobile Dacia care, în cazul implementării taxei de solidaritate, ar urma să vireze către stat peste 180 de milioane de lei.

Și analiștii atrag atenția asupra efectelor introducerii taxei de solidaritate.

„TAXA DE SOLIDARITATE” I-AR PUTEA AFECTA PE OAMENII DE RÂND

„Cifră de afaceri de peste 100 milioane de euro în România au firmele din energie, retaileri, companii care nu au nicio problemă să o transfere cumpărătorilor. Deci, „boborul” o va plăti. Mai au cifra asta de afaceri și vreo câțiva mari exportatori,(…) și încă vreo câțiva, mulți din automotive, industrie care suferă masiv în ultima perioadă și de care depind în mare măsură câteva sute de mii de locuri de muncă și mare parte din exporturi. Aceștia posibil să strângă din dinți și să o plătească 1-2 ani, până trece nebunia, dacă trece. În timpul ăsta, zero investiții noi…”, spune Gabriel Biriș, consultant fiscal. (Sursa: Gabriel Biriș, consultant fiscal)

Analiștii mai spun că, după primul an, companiile o să găsească o modalitate de a se împărți în mai multe firme mici, care să nu treacă de cifra de afaceri de 100 de milioane de euro. Astfel, firmele ar scăpa de plata acestei taxe.

Momentan nu se știe concret dacă și când va fi implementată suprataxa. De asemenea, chiar dacă UDMR-iștii susțin că măsura este temporară, perioada pentru care aceasta ar putea fi implementată nu este încă bine definită. 

Comunicate noi Industrie / Tehnologie Institutii publice Politica Stiri

Navigare în articole

Previous post
Next post

Related Posts

Veste mare pentru tenisul românesc: ”Este cel mai bun pe care l-am avut vreodată”

13 aprilie 2024

Fostul tenisman Ion Ţiriac a declarat, sâmbătă, în conferinţa de presă organizată cu ocazia tragerii la sorţi a tabloului principal la Ţiriac Open, care se va desfăşura la Baza Sportivă Năstase/Marica din Capitală, că acesta este cel mai bun turneu ATP 250 pe care l-a avut vreodată România.

Read More

Minor din Alba Iulia, în atenția Poliției: tânărul a spart un fast-food stradal și a încercat să fure dintr-un depozit

11 februarie 2022

În urma cercetărilor efectuate s-a stabilit că, în noaptea de 16/17 ianuarie 2022, tânărul ar fi pătruns în interiorul unui chioșc în care se prepară mâncare, amplasat pe o stradă din Alba Iulia, și ar fi sustras suma de 300 de lei. În aceeași noapte, tânărul ar fi escaladat gardul…

Read More

Ultima săptămână de înscrieri în Gala Premiilor pentru un Mediu Curat!

15 noiembrie 2023

ECOTIC, în parteneriat cu Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor organizează cea de-a XV a ediție a Galei Premiilor pentru un Mediu Curat. Organizațiile care nu și-au înscris încă proiecte cu impact pozitiv asupra mediului înconjurător sunt invitate să completeze formularele online dedicate de pe platforma www.premiilepentrumediucurat.ro, până vineri, 24 noiembrie.

Read More
Echipamente Sportive Artimex
Echipamente Sportive Artimex

Categorii știri

  • Administratie publica (1.461)
  • Afaceri / Comert (2.148)
  • Arhitectura / Design (174)
  • Arta / Divertisment (350)
  • Auto / Moto (1.861)
  • Banci / Asigurari (14.085)
  • Comunicate noi (137.847)
  • Comunicate top (34)
  • Educatie / Cultura (391)
  • Finante / Contabilitate (6.300)
  • Horoscop 2023 (1.209)
  • Industrie / Tehnologie (391)
  • Institutii publice (3.904)
  • Internet (314)
  • IT / Comunicatii (245)
  • Logistica / Transport (1.812)
  • Magazine online (111)
  • Media / Publicitate (344)
  • Monden / Lifestyle (2.530)
  • Politica (7.054)
  • Resurse umane (218)
  • Sanatate (455)
  • Sport (530)
  • Stiinta / Cercetare (767)
  • Stiri (136.483)
  • Turism (88)

Site-uri utile

  • Coloring pages
  • Digital wallet
  • Horoscop zilnic
  • Implant dentar Bucuresti
  • Retete de slabire
  • Stiri pe surse
  • Taxi Heathrow

Știri zilnice online din surse sigure

Fiți la curent cu ultimele știri zilnice pe scurt. Alegeți o sursă de informare corectă și sigură. Comunicate.info, organizație neguvernamentală independentă, neafiliată politic și apolitică.

Comunicatele de presă, sursele de știri, informațiile economice și social-politice sunt preluate zilnic din presa scrisă din România și sunt publicate ca știri de ultimă oră, știri zilnice, știri pe scurt, cu caracter și în scop informativ pentru toți cititorii noștrii.
©2025 ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ | WordPress Theme by SuperbThemes