Skip to content
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

  • Acasa
  • Cookies
  • Servicii
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

Uzina de baterii din Turcia pentru vehicule electrice Ford ar putea fi construită cu LG în loc de SK On

, 10 ianuarie 2023

După ce informația privind blocarea investiției în fabrica de baterii din Turcia a devenit publică, Ford pare să se reorienteze către un alt partener în locul SK On.

Agenția Reuters a dezvăluit astăzi, citând publicația Korea Economic Daily, că producătorul de baterii SK On, parte a SK Innovation, a decis să anuleze planurile cu privire la uzina de baterii pe care se pregătea să o construiască în Turcia, alături de gigantul american Ford și de Koç Holding, acționar al Ford Otosan, compania care deține uzina de la Craiova.

Ulterior, în această după-amiază, Ford a dat publicității o declarație în care susține că planurile sale „referitoare la fabrica de baterii din Turcia rămân neschimbate și continuăm conform calendarului planificat. Mai multe detalii vor fi transmise la momentul oportun”.

Ei bine, după alte câteva ore, Bloomberg a completat informația inițială cu o alta rezultată din discuții cu „persoane familiare cu problema”. Conform acestor persoane, Ford și Koç Holding ar putea schimba partenerul pentru uzina de baterii din Turcia, renunțând la SK On și trecând la LG LG Energy Solution.

Sursele Bloomberg susțin de această dată că Ford și LG Energy Solution plănuiesc să semneze un memorandum de înțelegere în următoarele săptămâni, probabil la sfârșitul lunii ianuarie sau începutul lunii februarie.

Cu oricare dintre partenerii din industria de baterii ar continua proiectul – LG sau SK On -, Ford are nevoie de fabrica din Turcia pentru a acoperi necesarul de baterii pentru uzinele Ford Otosan care produc vehicule comerciale ușoare electrice.

Din nefericire, la fel ca alți investitori care se pregăteau să investească în noi fabrici de baterii – Varta în România, NorthVolt și Tesla în Germania sau Volkswagen într-o țară din Europa Centrală și de Est – SK On pare să fi decis că piața nu justifică noi facilități de producție. Asta pentru că 2023 se anunță un an financiar dificil, iar cererea pentru mașini electrice din Europa nu se va ridica la nivelul estimărilor anterioare.

Firma LG s-a aflat în centrul unui scandal în ultimii doi ani, când s-a dovedit că bateriile produse pentru Chevrolet Bolt ar fi sursa unor incendii care au nimicit câteva astfel de vehicule.

Auto / Moto Comunicate noi Logistica / Transport

Navigare în articole

Previous post
Next post

Related Posts

Reportul la Loto 6/49 depășește 4,4 milioane de euro. Premii uriașe puse în joc de Loteria Română

18 august 2024

Un report în valoare de peste 21,98 milioane de lei (peste 4,41 milioane de euro) se înregistrează la Loto 6/49 la categoria I, în timp ce la Noroc este în joc un report cumulat în valoare de peste 9,75 milioane de lei (peste 1,95 milioane de euro), informează Loteria Română.

Read More

Temerile globale generate de criza de numerar din sectorul imobiliar din China

15 august 2023

Cel mai mare dezvoltator imobiliar privat din China, Country Garden, încearcă să amâne pentru prima dată plata unor obligaţiuni private onshore, acesta fiind cel mai recent semn al unei crize sufocante de numerar în sectorul imobiliar, care pune presiune asupra Beijingului pentru a interveni, transmite Reuters.

Read More

Se numără voturile din Diaspora – Nicușor Dan și George Simion, umăr la umăr

5 mai 2025

UPDATE 23.25 – Au fost centralizate 389 din 965 procese verbale, un procent de 40,31%. George Simion a luat 121.096 voturi, iar Nicușor Dan are 53.021 voturi.

Read More
Echipamente Sportive Artimex
Echipamente Sportive Artimex

Categorii știri

  • Administratie publica (1.461)
  • Afaceri / Comert (2.148)
  • Arhitectura / Design (174)
  • Arta / Divertisment (350)
  • Auto / Moto (1.861)
  • Banci / Asigurari (14.085)
  • Comunicate noi (137.847)
  • Comunicate top (34)
  • Educatie / Cultura (391)
  • Finante / Contabilitate (6.300)
  • Horoscop 2023 (1.209)
  • Industrie / Tehnologie (391)
  • Institutii publice (3.904)
  • Internet (314)
  • IT / Comunicatii (245)
  • Logistica / Transport (1.812)
  • Magazine online (111)
  • Media / Publicitate (344)
  • Monden / Lifestyle (2.530)
  • Politica (7.054)
  • Resurse umane (218)
  • Sanatate (455)
  • Sport (530)
  • Stiinta / Cercetare (767)
  • Stiri (136.483)
  • Turism (88)

Site-uri utile

  • Coloring pages
  • Digital wallet
  • Horoscop zilnic
  • Implant dentar Bucuresti
  • Retete de slabire
  • Stiri pe surse
  • Taxi Heathrow

Știri zilnice online din surse sigure

Fiți la curent cu ultimele știri zilnice pe scurt. Alegeți o sursă de informare corectă și sigură. Comunicate.info, organizație neguvernamentală independentă, neafiliată politic și apolitică.

Comunicatele de presă, sursele de știri, informațiile economice și social-politice sunt preluate zilnic din presa scrisă din România și sunt publicate ca știri de ultimă oră, știri zilnice, știri pe scurt, cu caracter și în scop informativ pentru toți cititorii noștrii.
©2025 ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ | WordPress Theme by SuperbThemes