Skip to content
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

  • Acasa
  • Cookies
  • Servicii
ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ

Știri pe scurt: comunicate.info

De ce nu dau toți elevii Admiterea și BAC-ul. Explicațiile Ministerului Educației

, 11 ianuarie 2024

”Unitatea de Cercetare în Educaţie din cadrul Centrului Naţional de Politici şi Evaluare în Educaţie, instituţie aflată în subordinea Ministerului Educaţiei, a publicat Rapoartele de cercetare privind neparticiparea elevilor la evaluarea naţională pentru clasa a VIII-a şi la examenul naţional de bacalaureat 2023”, anunţă, joi, Ministerul Educaţiei.

Ministrul Ligia Deca apreciază că fenomenul este complex, influenţat de o multitudine de factori.

”Este pentru prima dată când avem studii de cercetare privind cauzele neparticipării la examenele naţionale – un fenomen complex, influenţat de o diversitate de factori. Mulţumesc Unităţii de Cercetare în Educaţie pentru realizarea acestui instrument esenţial în proiectarea intervenţiilor adecvate de politică publică: acestea trebuie să fie fundamentate pe dovezi şi pe recomandările cercetătorilor în domeniu”, a declarat ministrul Educaţiei, Ligia Deca.

Având în vedere concluziile studiului, oficialii ministerului au transmis în teritoriu, spre a fi implementate în şcoli, o serie de măsuri.

În principal este vorba despre organizarea şi desfăşurarea unui program adaptat şi intensiv de ”Învăţare remedială”, cu o frecvenţă săptămânală, pentru elevii din anii terminali, care în anul şcolar precedent au avut media generală mai mică de 7, în vederea pregătirii pentru evaluarea naţională, respectiv examenul de bacalaureat.

O altă măsură vizează monitorizarea prezenţei elevilor şi luarea măsurilor pentru prevenirea şi diminuarea absenteismului, inclusiv prin introducerea unui sistem de monitorizare a prezenţei la şcoală a elevilor şi de informare permanentă a familiilor acestora.

”Sesizarea cazurilor de absenteism ridicat la serviciile publice de asistenţă socială şi colaborarea cu acestea în vederea reintegrării elevilor la cursuri. Susţinerea de către ISJ/ISMB a unităţilor de învăţământ în implementarea proiectelor cu finanţare externă (PNRAS, ROSE) în vederea valorificării activităţilor şi resurselor acestora pentru prevenirea abandonului şcolar şi pentru creşterea rezultatelor la examenelor naţionale”, au main transmis reprezentanţii ministerului.

 

Comunicate noi Stiri

Navigare în articole

Previous post
Next post

Related Posts

Un bărbat din Vâlcea a fost reținut după ce polițiștii au făcut o descoperire de 10.000 de euro în casa lui. FOTO

6 noiembrie 2024

Un bărbat de 54 de ani a fost reţinut în urma unor percheziţii efectuate, marţi, de către poliţiştii Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice în comuna Roşiile, în cadrul unui dosar de contrabandă instrumentat de procurorii din Bălceşti.

Read More

Liderii de business, despre controlul antidrog din trafic: Se trage cu tunul după vrăbii / Ce probleme economice pot să apară

18 iulie 2024

Este corectă nevoia de control antidrog în trafic, dar soluția găsită de Guvern este una care va aduce mari prejudicii, cu pierderi substanțiale de ordin financiar, reputațional și de resursă umană pentru companiile active în domeniul transportului de mărfuri și persoane, se arată într-un comunicat al Romanian Business Leaders (RBL),…

Read More

Google Maps, depășit? O nouă aplicație promite navigație de top pentru șoferii de camioane

24 februarie 2025

HERE, compania cunoscută pentru soluțiile sale avansate de navigație, a lansat HERE WeGo Pro, o aplicație special concepută pentru șoferii de camioane și operatorii de flote. Spre deosebire de Google Maps, care nu ia în calcul restricțiile rutiere pentru vehiculele mari, noul serviciu promite o navigație personalizată, adaptată nevoilor transportatorilor.

Read More
Echipamente Sportive Artimex
Echipamente Sportive Artimex

Categorii știri

  • Administratie publica (1.461)
  • Afaceri / Comert (2.148)
  • Arhitectura / Design (174)
  • Arta / Divertisment (350)
  • Auto / Moto (1.861)
  • Banci / Asigurari (14.085)
  • Comunicate noi (137.847)
  • Comunicate top (34)
  • Educatie / Cultura (391)
  • Finante / Contabilitate (6.300)
  • Horoscop 2023 (1.209)
  • Industrie / Tehnologie (391)
  • Institutii publice (3.904)
  • Internet (314)
  • IT / Comunicatii (245)
  • Logistica / Transport (1.812)
  • Magazine online (111)
  • Media / Publicitate (344)
  • Monden / Lifestyle (2.530)
  • Politica (7.054)
  • Resurse umane (218)
  • Sanatate (455)
  • Sport (530)
  • Stiinta / Cercetare (767)
  • Stiri (136.483)
  • Turism (88)

Site-uri utile

  • Coloring pages
  • Digital wallet
  • Horoscop zilnic
  • Implant dentar Bucuresti
  • Retete de slabire
  • Stiri pe surse
  • Taxi Heathrow

Știri zilnice online din surse sigure

Fiți la curent cu ultimele știri zilnice pe scurt. Alegeți o sursă de informare corectă și sigură. Comunicate.info, organizație neguvernamentală independentă, neafiliată politic și apolitică.

Comunicatele de presă, sursele de știri, informațiile economice și social-politice sunt preluate zilnic din presa scrisă din România și sunt publicate ca știri de ultimă oră, știri zilnice, știri pe scurt, cu caracter și în scop informativ pentru toți cititorii noștrii.
©2025 ȘTIRI DE ULTIMĂ ORĂ | WordPress Theme by SuperbThemes